Screen Shot 2014-10-13 at 17.31.05

Výstava finalistov v Novej synagóge / kunsthalle v Žiline bola predĺžená a potrvá až do 5. decembra 2014.

Odborná komisia v zložení Áron Fenyvesi, Piotr Stasiowski, Jiří Ptáček, Michal Murin a Mira Keratová sa o víťazovi Ceny Oskára Čepana 2014 rozhodovala na základe predošlej tvorby a aktuálneho diela na výstave finalistov. Laureátkou 19. ročníka sa 24. októbra 2014 stala výtvarníčka Jana Kapelová. Videoinštaláciu Čakanie na materiál vytvorila spolu so svojim otcom Jánom Kapelom. Prečítajte si zdôvodnenie komisie.

15551950651_529e532281_k

Výstava finalistov a slávnostné vyhlásenie víťaza

VÝSTAVA FINALISTOV

 • Výstava potrvá od 16. októbra do 5. decembra 2014
 • Otvorené pondelok – piatok / 12:00 – 17:00
 • Dobrovoľné vstupné poputuje v plnej výške na rekonštrukciu Novej synagógy / Kunsthalle
 • MIESTO: Nová Synagóga / Kuntshalle, Hurbanova 11, Žilina – mapa
 • VERNISÁŽ: 16. októbra 2014, štvrtok, 18:00facebook event

VYSTAVENÉ DIELA

 • Matěj Smetana – Architekton, objekt, mdf, drevo, 300 x 300 x 200 cm, 2014
  16.10.2014 Výstava - Matěj Smetana
  Ďalšie foto Nová Synagóga / KURÁTORSKÝ TEXT Petr Ingerle
 • Martin Kochan – Krajinomaľba, videoinštalácia, záznam intervencie do krajiny maľbou, 28 min., 2014. Kamera a strih Jano Šebík
  16.10.2014 Výstava - Martin Kochan
  Ďalšie foto Nová Synagóga / KURÁTORSKÝ TEXT Lucia Miklošková
 • Jana Kapelová a Ján Kapel- Čakanie na materiál, videoinštalácia, 10 min. 43 sek., 2014. Kamera a strih Jakub Julény.
  16.10.2014 Výstava - Jana Kapelová
  Ďalšie foto Nová Synagóga / KURÁTORSKÝ TEXT Nóra Ružičková
 • Jaroslav Kyša – Tabuľa 1 – 4, kombinovaná technika, sádra, sklo, polystyrén, silikón, magnety, motor, senzor, 2014. Technická spolupráca Ján Gašparovič.
  16.10.2014 Výstava - Jaroslav KyšaJaroslav Kyša – Vlajka, kombinovaná technika, 2014. Technická spolupráca Ján Gašparovič
  Ďalšie foto Nová Synagóga / KURÁTORSKÝ TEXT Michal Stolárik

  PRODUKCIA VÝSTAVY

   • REALIZAČNÝ TÝM 19. ROČNÍKA COČ
    Tomáš Džadoň, Barbora Šedivá, Ľubica Drangová, Boris Meluš
   • SPOLUPRÁCA NA REALIZÁCII VÝSTAVY
    Katarína Gatialová, Marek Adamov, Ints Plavnieks, Daniel Kozlík, Andrej Hlinka, Ján Gašparovič, Ľuboš Šoška, Vladimír Vydra – Stolárstvo Wydra
   • GRAFICKÝ DIZAJN
    Boris Meluš

  SLÁVNOSTNÉ VYHLÁSENIE VÍŤAZA 19. ROČNÍKA

  Ceremoniál sa uskutoční v piatok 24. októbra 2014 o 20:00 (facebook event) v centre súčasnej kultúry Stanici Žilina-Zárečie. Večerom budú slovom a autorskými pesničkami sprevádzať Ingrid Hrubaničová a Ľubo Burgr z bratislavského divadla SkRAT. O afterparty sa postarajú Tomino & Myslivec (CZ).

  Pred slávnostným vyhlásením si nenechajte ujsť komentovanú prehliadku výstavy za prítomnosti finalistov od 18:00 v Novej synagóge / Kuntshalle.

    • MIESTO: Stanica Žilina-Zárečie, Závodská cesta 3/2844, 010 01 Žilina – mapa
     Ako sa dostať na Stanicu? Pešo z Hlavnej stanice alebo autom.
    • AUTOBUSOVÁ DOPRAVA: Pre návštevníkov z Bratislavy sme zabezpečili organizovanú autobusovú dopravu do Žiliny a späť:
     15:00 odchod autobusu spred hotela Danube v Bratislave – Rázusovo nábr.
     17:45 plánovaný príchod do Žiliny pred Novú synagógu / Kunsthalle
     18:00 komentovaná prehliadka výstavy za prítomnosti finalistov
     20:00 slávnostné vyhlásenia víťaza na Stanici Žilina-Záriečie
     23:00 odchod autobusu spred Stanice Žilina-Záriečie do Bratislavy
    • Cena za autobus spojená so vstupným na ceremoniál a výstavu je 10 €. Počet miest v autobuse je limitovaný preto záujemcov prosíme, aby sa vopred prihlásili cez formulár Chcem ísť na Čepana autobusom!.
    • Samostatné vstupné na ceremoniál: 5 € / 3 € študenti
     Rezervácie vstupeniek na rezervacie@stanica.sk

  Viac informácií: info@oskarcepan.sk

  synagoga

Laureátka 19. ročníka

Odborná komisia v zložení Áron Fenyvesi, Piotr Stasiowski, Jiří Ptáček, Michal Murin a Mira Keratová sa o víťazovi rozhodovala na základe predošlej tvorby a aktuálneho diela na výstave finalistov v Novej synagóge / kunsthalle v Žiline. Laureátkou 19. ročníka Ceny Oskára Čepana sa 24. októbra 2014 stala Jana Kapelová (*1982), ktorá videoinštaláciu Čakanie na materiál vytvorila spolu so svojim otcom Jánom Kapelom. Víťazka získala 6-týždňový rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program v New Yorku, finančnú odmenu v hodnote 2600 € a po návrate z rezidenčného pobytu možnosť realizovať samostatnú výstavu v etablovanej umeleckej inštitúcii na Slovensku.

ZDÔVODNENIE KOMISIE

“Odborná porota 19. ročníka Ceny Oskára Čepana vyberala výhercu ceny spomedzi finalistov na základe dlhodobej kvality ich umeleckej tvorby a s prihliadnutím k ich aktuálnej výstavnej prezentácii. Z tohto pohľadu komisia naozaj vysoko ocenila kvalitu všetkých štyroch prác a prekvapivo aj výstavu, ako konzistentný a miesto-špecificky veľmi dobre zvládnutý celok; v tomto zmysle pozitívne hodnotí aj umiestnenie a organizáciu ceny v žilinskej Novej synagóge/kunsthalle. Za prínos tiež považuje možnosť rozprávať sa priamo s umelcami a vypočuť si ich vlastný výklad k vytvoreným dielam, ktorý okrem prehliadania portfólií a výstavy tiež pomohol doplniť celkový obraz. Všetci z vystavujúcich umelcov/finalistov pokračovali v systematickej práci, úzko nadväzujúcej na ich predošlú tvorbu. Radi by sme preto krátko vyzdvihli kvality všetkých štyroch umelcov.
U Jany Kapelovej porota ocenila schopnosť sprostredkovať univerzálnu brikolérsku skúsenosť obyvateľov strednej Európy vo veľmi osobnom rodinnom námete; to, ako nahliada cez konkrétnu príkladovú štúdiu na obecnejšie vzťahy mezi ľudskou prácou a pocitom sebanaplnenia, a ako rozširuje definíciu umenia na privátne prostredie. Videoperfomancia Martina Kochana pozitívne prekvapila silne senzuálnym spracovaním a sofistikovaným subverzívnym prístupom k problému prikrášľovania reality – jej návrat do stavu “ako by mala vyzerať”.
Jaroslav Kyša porotu zaujal rozhodnutím venovať sa významne lokálnej historickej udalosti s kontroverznými dôsledkami pre minulosť a súčasnosť Slovenska a svojou skoro neviditeľnou intervenciou v exteriéri.
Matěj Smetana svoj monumentálny objekt zaujímavo odvodil od charakteru architektúry synagógy a vytvoril kontextuálne vrstevnaté dielo na pomedzí odlišných umeleckých tradícií a historických epoch.
Víťazom Ceny Oskára Čepana sa však mohol stať len jeden z finalistov a tým je – Jana Kapelová.”

Odborná komisia rozhodla v zložení Áron Fenyvesi (predseda poroty), Piotr Stasiowski, Jiří Ptáček, Michal Murin a Mira Keratová.

V Žiline 24. októbra 2014

Finalisti 2014

Odborná komisia vybrala 20. júna 2014 v Žiline zo štyridsiatich prihlásených štyroch finalistov. Na spoločnej výstave, ktorá sa tento rok uskutoční v októbri v Novej Synagóge/Kunsthalle v Žiline, budú svoje diela a videnie sveta prezentovať Jana Kapelová, Jaroslav Kyša, Martin Kochan a Matěj Smetana.


Screen Shot 2014-09-11 at 1.02.34

JANA KAPELOVÁ
*1982 / Trnava, SK

„Jak může jednotlivec změnit či podrýt už nastavené společenské normy a konvence, anebo jim vůbec uniknout? Tato otázka je, dá se říci, klíčovým tématem v tvorbě Jany Kapelové. V jejích dílech se střetává rovina institucionální kritiky – jež reflektuje její kulturně-politickou angažovanost v uměleckém poli – a filozofičtější zájem o možnostech jednotlivce obejít či transformovat (nefunkční) sociální systém a dosáhnout tak seberealizace. Zároveň se jedná o to, jakou v tom všem hraje roli samo umění.“ – T.  Stejskalová

Jana Kapelová je absolventka magisterských štúdií na Katedre pedagogiky výtvarného umenia na PdF Trnavskej univerzity, Ateliéru intermédií pod vedením doc. Miroslava Nicza na Fakulte výtvarných umení AKU v Banskej Bystrici a doktorandského štúdia v Ateliéri videa a multimediálnej tvorby na VŠVU v Bratislave pod vedením doc. Anny Daučíkovej.

Umelkyňa, kultúrna aktivistka, publicistka. Spolupracovala na vzniku relácie o výtvarnom umení Hore bez (spolu s Omarom Mirzom) a na založení slovenskej pobočky medzinárodného projektu Artyčok.TV (spolu s Petrom Barényim a Katarínou Slaninovou), ktorý koordinuje. Je členkou iniciatívy Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo. V súčasnosti pôsobí ako asistentka v Ateliéri Nových médií II. na AVU v Prahe. Žije a pracuje v Prahe a v Bratislave.

Jana Kapelová – prihlásené portfolio a umelecké stanovisko (PDF)
Webová stránka sites.google.com/site/janakapelova/


Screen Shot 2014-09-11 at 1.02.56

JAROSLAV KYŠA
*1981 / Žilina, SK

„V mojej aktuálnej tvorbe sa snažím rozpracovávať tému neustálej potreby a (paradoxne nefunkčnej?) snahy človeka o zachovávanie pamäte a jej významu prostredníctvom rôznych monumentov. Ako naznačuje Robert Musil vo svojej eseji ‚Monuments‘ z roku 1927 – stálosť a trvalosť monumentu nie je nutným a ideálnym riešením problému zabúdania. Trvalosť môže viesť ku ‚kalcifikácii pamäti‘, a tak sa stať práve prvým krokom k zabúdaniu. Monumenty sú miesta, ktoré nám svojou formou, veľkoleposťou a spracovaním, predpisujú čas na zamyslenie. Vo svojich objektoch, fotografiách a intervenciách sa snažím o inú formu výkladu pojmu monument – nestabilnú, mnohoznačnú, prinášajúcu nové asociácie. Tak vytváram ‚nestabilné objekty – modely monumentov‘, ktorých fyzickú formu napokon určujú len fyzikálne zákony, ako magnetizmus alebo rôzne elektrické mechanizmy.“

Jaroslav Kyša je absolvent Ateliéru slobodnej kreativity 3D pod vedením prof. Juraja Bartusza, akad. soch., na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Spolu s ďalšimi absolventami a študentami Katedry výtvarných umení a intermédií FUTU v Košiciach spoluzaložil občianske združenie Make Up Collective a je tiež zakladateľom a aktívnym členom londýnskej umeleckej platformy Mor ho! collective. Od roku 2012 žije a pracuje v Londýne.

Jaroslav Kyša – prihlásené portfolio a umelecké stanovisko (PDF)
Webová stránka jaroslavkysa.com


Screen Shot 2014-09-11 at 1.03.16

MARTIN KOCHAN
*1981 / Trnava, SK

„V začiatkoch tvorby som sa venoval angažovanému umeniu vo verejnom priestore a inšpiráciou mi bola hlavne tvorba akčných umelcov tzv. východného bloku. O umení som uvažoval predovšetkým ako o súbore estetických, politických a sociálnych hľadísk a individuálnych výstupov. Od roku 2010 aktívne spolupracujem s výtvarníkom Cyrilom Blažom, neskôr som začal spolupracovať s Tomášom Beňadikom a viacerými neumelcami. Dôležitým rozmerom mojich prác je humor a banalita, ktoré svojsky spájam a kódujem do nových kontextov. Na jednej strane je to poctivá analytická koncepčná práca, na strane druhej nekoncentrovaná ‚freestylová‘ bastardná tvorba s množstvom výstupov aj v poli sociálnych sietí a internetu, ktorá osciluje od monumentálneho po momentálne. O mojej tvorbe sa dnes nedá uvažovať ako o jednom ucelenom znaku – ‚logu‘, snažím sa skôr o komunikáciu v celej jej šírke, vlastným hybridnejším jazykom a naprieč médiami.“

Martin Kochan je absolvent Pedagogickej fakulty na Trnavskej univerzite a Ateliéru figuratívneho sochárstva na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne pod vedením doc. ak.soch. Michala Gabriela. Sochár, aktivista, performer, fotograf, športovec a fanúšik zdravej výživy. Žije a tvorí v Trnave.

Martin Kochan – prihlásené portfolio a umelecké stanovisko (PDF)
Webová stránka martinkochan.com


Screen Shot 2014-09-11 at 1.03.26

MATĚJ SMETANA
*1980 / Praha, CZ

„Vyjadřuji se různými médii, především objekty, instalací a animací. Do mých prací se často promítají úvahy o fyzikálních zákonech, možnosti uskutečnitelnosti věcí a idejí. V současnosti se věnuji především možným souvislostem mezi postupy filmu či animace a různými oblastmi lidské činnosti, zabývám se mediální transkripcí, vznikem a působením symbolu a nezřetelným pomezím mezi lidskou činností a uměleckým dílem. Příliš mě nezajímá zacházení s uměleckým dílem jako s nástrojem (ať už politické změny nebo něčeho jiného). Myslím, že to není ani příliš funkční, ani dlouhodoběji platné, ani pro umělecké dílo příliš důstojné. Zdá se mi, že síla umění spočívá v mnohem základnějších a zábavnějších důvodech.“

Absolvent ateliérov Intermédiá a Maľba 3 na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne a doktorandského štúdia v Ateliéri intermediálnej tvorby II. pod vedením Jiřího Příhody na AVU v Prahe. Matěj Smetana v súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre intermédií a multimédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žije a pracuje v Prahe, vo Vraném nad Vltavou a v Bratislave.

Matěj Smetana – prihlásené portfolio a umelecké stanovisko (PDF)
Webová stránka matejsmetana.net

 


ZDÔVODNENIE VÝBERU FINALISTOV

Komise hodnotila autorská portfolia čtyřiceti přihlášených umělců a umělkyň. Ke jménům finalistů došla na základě vzájemné shody. Z tvorby Jany Kapelové (1982) ocenila především tu část, v níž zkoumá možné významy práce v lidském životě. U Martina Kochana (1981) spatřuje potenciál v impulzívním střetu analytických, koncepčních hledisek k tématům veřejného urbánně-společenského prostoru a „nekoncentrované freestylové bastardní tvorby“. Kvalit žilinského rodáka Jaroslava Kyšy (1981), v současnosti žijícího v Londýně, si komise povšimla již v loňském roce. Jeho nové objektové instalace s kinetickými aspekty ji letos přesvědčily, že Kyša patří do finále. Myšlenkovým pozadím jeho efektních minimalitických objektů je polemika s rolí monumentu v napětí mezi pamatováním a zapomínáním. Český umělec Matěj Smetana (1980) se na Slovensku pracovně etabluje teprve čtvrtý rok. Citlivě nakládá s principy animace a uplatňuje je v nečekaných souvislostech. K jeho uvažování patří jak vazby na vědeckotechnické výzkumy, tak poetická emotivnost a humor.”
– za komisiu Jiří Ptáček


NA COČ 2014 SA PRIHLÁSILI

Petr Bařinka, Martina Bobríková, Linda Van Dalen, Ivan Dudáš, Janka Duchoňová, Juraj Gábor, Ján Gašparovič, Roman Hrčka, Katarína Hrušková, Daniela Chrienová, Filip Jurkovič, Jana Kapelová, Martin Kochan, Juraj Kollár, Daniela Krajčová, Patrik Kriššák, Magdaléna Kuchtová, Jaroslav Kyša, Milan Ladyka, Tomáš Marušiak, Lucie Mičíková, Erika Miklošková, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Mira Podmanická, Katarína Poliačikova, Rado Repický, Ivana Sláviková, Matej Smetana, Adam Šakový, Martin Ševčovič, Martina Šimkovičová, Ján Šipocz, Martin Špirec, Lucia Tallová, Niki Timková, Milan Vagač, Ľudmila Valenčíková, Ján Valík, Peter Valiska, Tomáš Železník

Komisia a čo získa víťaz

Odborná komisia v zložení Áron Fenyvesi (Trafo Grallery / HU), Piotr Stasiowski (Wroclaw Contemporary Museum / PL), Jiří Ptáček (Fotograf Gallery / CZ), Michal Murin (Akadémia umení v Banskej Bystrici), Mira Keratová (Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici), vybrala 20. júna 2014 v Žiline zo štyridsiatich prihlásených štyroch finalistov.

Víťaz Ceny Oskára Čepana 2014 získa 6-týždňový rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program v New Yorku, finančnú odmenu v hodnote 2600 € a po návrate z rezidenčného pobytu možnosť realizovať samostatnú výstavu v etablovanej umeleckej inštitúcii na Slovensku.

Čo získa laureát.

 

Sprievodný program

OTVORENÁ SITUÁCIA / DISKUSIA O BUDÚCNOSTI CENY

Mini-sympózium v rámci medzinárodného festivalu vizuálneho umenia BLAF 2014, ktorý organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia v dňoch 2. – 5. októbra. Sympózium opäť zámerne otvorí otázky, ktoré dodnes v súvislosti s Cenou Oskára Čepana a jej praktickým významom pre miestnu umeleckú scénu zazneli. Séria inšpiratívnych prezentácií a verejná diskusia, ako reflexia a znovu-otvorenie spoločnej, takmer dvadsaťročnej, situácie.

Čepan?

Otvorená situácia: 19. rokov Ceny Oskára Čepana (sympózium)
2. október 2014 / 14––16 hod / štvrtok

BLAF 2014, Café Berlinka – SNG
Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava

 • Príspevky prezentujú: Bohdana Hromádková, Ján Kralovič, Noro Lacko, Fedor Blaščák, Tomáš Džadoň a ďalší.

MAJÚ NA ČEPANA!? / DISKUSIE S FINALISTAMI

Na diskusných popoludniach v A4 – priestore súčasnej kultúry predstavia finalisti svoju tvorbu vždy v tandeme a kritickom dialógu s vybraným kurátorom a teoretikom umenia:

eventA4-KK

Prezentácia tvorby finalistov:
Jana Kapelová a Jaroslav Kyša

16. september 2014 / 17––19 hod / utorok

A4 – priestor súčasnej kultúry
Karpatská 2, Bratislava

 • Jana Kapelová v dialógu so Zuzanou Majlingovou
 • Jaroslav Kyša v dialógu s Omarom Mirzom

eventA4-KS

Prezentácia tvorby finalistov:
Martin Kochan a Matěj Smetana

23. september 2014 / 17––19 hod / utorok

A4 – priestor súčasnej kultúry
Karpatská 2, Bratislava

 • Martin Kochan v dialógu s Petrom Molarim (Barón Peter de Moorl)
 • Matěj Smetana v dialógu s Dorou Kenderovou

ZÁZNAM DIALÓGOV (budú postupne pribúdať)


Jaroslav Kyša v dialógu s Omarom Mirzom


NA ČEPANA! NA GRAPE! / ČEPANOV ART KVÍZ

Viete, čo majú spoločné Július Koller a most SNP v Bratislave? Viete, kto to boli post-Galandovci? Viete, akú cenu má Radovan Čerevka, Mira Gáberová a Tomáš Rafa? Viete o tom, že “kunsthalle” nie je nemecké mesto?

426001_619345781519382_1982038280682498309_n

Čepanov Art Kvíz na Grape
16. august 2014 / 14.00 hod / sobota

Grape festival
BUBO stage, Letisko Piešťany

 • Ak Vám nie je cudzie slovenské umenie alebo o ňom chcete vedieť viac, prihláste sa na Čepanov Art Kvíz, ktorý je súčasťou sprievodných programov Ceny Oskára Čepana 2014 a pripravili sme ho pre Vás v spolupráci s oz Mladý pes. Okrem pocitu víťazstva a nových informácií môžete získať hodnotné publikácie, ktoré do súťaže venovala Slovenská národná galéria a Creative Europe Desk. Moderuje Zuzana Duchová.

O Cene Oskára Čepana

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 35 rokov, patrí do siete prestížnych súťaží YVAA a na Slovensku ju realizuje Nadácia – Centrum pre súčasné umenie.

Súťaž vznikla v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers, prezidentky Nadácie otvorenej spoločnosti (Civil Society Foundation, USA), ako paralela k českej Cene Jindřicha Chalupeckého. Súťaž od svojho vzniku prešla viacerými premenami a jej podobu formovali inštitúcie, ktoré ju dodnes organizovali: Slovenská národná galéria (1996), Vysoká škola výtvarných umení (1997–1998), Contemporary Art Agency – international (1999–2000), Nadácia – Centrum súčasného umenia (2001 – dodnes).

Od roku 2002 je Cena Oskára Čepana súčasťou medzinárodnej siete identických súťaží YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy, kam patria Cena Jindřicha Chalupeckého (CZ), Cena Radoslava Putara (HR), Cena Dimitrija Bašičevića Mangelosa (RS), Denes Award (MKD), Artist of Tomorrow Award (KS), Zvono Award (BIH), The OHO Group Award (SLO), Ardhje Award (ALB) a Baza Award (BG).

V súčasnosti Cenu odborne zastrešuje a realizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia i s autorskými presahmi do iných umeleckých oblastí. Od roku 2003 je súťaž finančne podporovaná Ministerstvom kultúry SR.

Laureáti / finalisti 1996–2013

Cena Oskára Čepana (2001–2013)

 1. Radovan Čerevka / Erik Sikora, Martin Vongrej, Zuzana Žabková
 2. Mira Gáberová / Tomáš Džadoň, Oto Hudec, Matej Vakula
 3. Tomáš Rafa / Kassaboys, Katarína Poliačiková, Ján Šipöcz
 4. Petra Feriancová / Štefan Papčo, Jaroslav Varga, Pavla Sceránková
 5. András Cséfalvay / Tomáš Džadoň, Viktor Frešo, Jarmila Džuppová
 6. Svätopluk Mikyta / Petra Feriancová, Ján Šicko, Jaroslav Varga
 7. Lucia Nimcová / Erik Binder, Patrik Illo, Filip Jurkovič
 8. Aneta Mona Chisa & Lucia Tkáčová / Stano Masár, Ildikó Pálová, Lucia Dovičáková
 9. Ján Vasilko / Radovan Čerevka, Radim Labuda, Ingrid Višňovská
 10. Michal Moravčík / Tomáš Agat Blonski, Jaroslav Kyša, Peter Maukš Voda
 11. Mário Chromý / Martin Kollár, Svätopluk Mikyta, Boris Sirka
 12. Pavlína Fichta Čierna / Juraj Dudáš, Stano Masár, Maroš Rovňák
 13. Marko Blažo / Erik Binder, Dorota Sadovská, Dušan Zahoranský

Cena mladého výtvarníka roka Tonal (1999–2000)

 1. Vanesa Hardi / Marianna Čunderlíková, Marek Kvetán, Bohuš Kubinský
 2. Emöke Vargová / Marko Blažo, Róbert Kočan, Dorota Sadovská

Mladý slovenský výtvarník roka (1996–1998)

 1. Ilona Németh / Dorota Sadovská, Emöke Vargová, Marek Kvetán
 2. Anton Čierny / Peter Ondrušek, Dorota Sadovská, Dušan Zahoranský
 3. Patrik Kovačovský / Bohuš Kubínsky, Dušan Zahoranský, Adriana Korkošová

Kto bol Oskár Čepan

Oskár Čepan (1925–1992) patrí medzi najväčšie osobnosti slovenskej vedy a kultúry dvadsiateho storočia. Bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, výtvarníkom, archeológom a paleontológom. To, že sme si to doteraz nevšimli, nemá iný dôvod ako našu vlastnú nevšímavosť k skutočným osobnostiam. V literárnej vede (Kontúry naturizmu, 1977; Stimuly realizmu, 1984; Rázdelia romantizmu; Literárne bagately, 1971, 1992) bol tvorcom koncepcie pluralitných dejín slovenskej literatúry, zakázanej v čase neslobody, rovnako ako bolo tabuizované samotné slovo pluralita. Dnes tvorí pluralitná koncepcia základ uvažovania o dejinách slovenskej architektúry, výtvarného umenia, literatúry, divadla, filmu dvadsiateho storočia.

Vo výtvarnom umení bol Oskár Čepan už v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia autorom surrealistických koláží. V päťdesiatych rokoch tvoril abstraktné geometrické zápisníkové záznamy a od konca šesťdesiatych do konca osemdesiatych rokov intermediálne literáže (Obrazy Oskára Čepana, 2006). Bol teoretikom a diskusným partnerom bratislavských Konfrontácií, navštevoval od konca päťdesiatych rokov ich ateliéry, otváral im bytové a neskôr verejné výstavy doma a v zahraničí. Už v štyridsiatych rokoch písal Oskár Čepan o surrealistických obrazoch Giorgia de Chirica. V roku 1968 vydal priekopnícky výber textov Kazimíra S. Maleviča s kľúčovou štúdiou Malevičov suprematizmus. Publikoval štúdiu o neznámom rusko-slovenskom avantgardnom výtvarníkovi Sergejovi I. Šaršúnovi. Pripravil do tlače antológiu textov Vasilija Kandinského, ku ktorým napísal štúdiu Stupne Vasilija V. Kandinského. Rovnako pripravil do tlače veľký výber textov Od konštruktivizmu k produktivizimu. Tatlinova iniciatíva, do ktorej napísal text Pocta J. V. Tatlinovi. Na príprave týchto textov sa ako prekladateľka podielala manželka Naďa Čepanová. Ich vydanie bolo v čase začínajúcej pookupačnej normalizácie zastavené.

Rovnaký osud postihol Čepanove prvolezecké monografie o Mariánovi Čunderlíkovi a Rudolfovi Filovi. Čepanova interpretácia Rudolfa Filu medzi Erosom a Thanatosom korešponduje so súdobým konceptom Georgesa Batailla a Čunderlíkov kĺzavý prechod od figuratívneho umenia k abstrakcii chápal Čepan ako cestu, ktorej druhý smer vyznačovali túžby a výzvy telesného bytia. Už v roku 1964 sa vydal v úvahe o vzťahu slova a obrazu v textoch Ladislava Novomeského a fotografiách Martina Martinčeka po stopách Brancusiho, Pevsnera, Gabu, Dubufetta, Hartunga do nevidených a nevídaných priestorov nezbadaného sveta viditeľného a neviditeľného, ktorý práve vtedy objavoval vo svojej filozofii vnímania Maurice Merleau-Ponty. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch sa Oskár Čepan vďaka priateľstvu s Rudolfom Filom zúčastňoval s mladšími kolegami na jeho neverejných výstavných podujatiach na Strednej škole umeleckého priemyslu a Rudolfovi Filovi otvoril v roku 1988 prvú verejnú výstavu po takmer dvadsiatich rokoch.

Oskár Čepan bol spolu s výtvarníkmi Konfrontácií súčasťou mladej generácie, ktorá urobila v dejinách slovenského výtvarného umenia dvadsiateho storočia základný rez. Slovenské výtvarné umenie sa vzpieralo od začiatku abstrakcii ako základnej línii moderného výtvarného umenia. Odmietlo ju v časoch Fullových a Galandových Súkromných listov, neprijalo ju ani za čias nadrealizmu a ideologicky ju tabuizovalo v časoch socialistického realizmu. Až v šesťdesiatych rokoch sa stala abstrakcia v najrozmanitejších podobách, formách a prejavoch súčasťou pohybu, v ktorom sa naplno presadil pluralitný princíp a slovenské výtvarné umenie sa stalo rovnocennou súčasťou aktuálneho pohybu európskeho a svetového výtvarného a vizuálneho umenia. Po auguste 1968 sa však stalo abstraktné umenie opäť na dvadsať rokov najostrakizovanejšou súčasťou slovenského výtvarného umenia.

Oskár Čepan stelesňuje v prvom rade odvahu mladých výtvarníkov z okruhu Konfrontácií, ale súbežne s nimi alebo v tesnom slede za nimi aj konceptualistov a predstaviteľov všetkých foriem performancie a kultúry prezencie. Svojím prístupom, korešpondujúcim s fenomenologickou filozofiou vnímania, prekročil horizont dobového uvažovania. Nikdy od svojho presvedčenia neustúpil, radšej sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch pohyboval v neverejných nikách a priateľsky pomáhal mladším kolegyniam a kolegom – v tom spočíval étos jeho práce. Mal úžasnú vedeckú a kultúrnu intuíciu, preto je jeho teoretická práca stále podnetná a aktuálna. V roku 1976 sformuloval základný koncept autobiografickej archeologickej pamäte, ktorý sa uplatnil v takmer rovnakej formulácii o štvrťstoročie neskôr u Georgesa Didiho-Hubermana. Okrem toho mal výnimočnú vlastnosť – bol pripravený revidovať generáciami kanonizované, ale aj svoje vlastné ustálené názory. Stelesňoval asketickú podobu života v kultúre – radšej ostal v kultúrnom povedomí prítomný len latentne, ako by mal kvôli pohodliu a úspechu obetovať svoje presvedčenie.

Z tohto hľadiska je pomenovanie ceny pre mladého výtvarníka menom Oskára Čepana výnimočným činom výtvarného spoločenstva. Čepan v sebe spája odvahu, étos, presvedčenie, intuíciu a schopnosť revidovať ustálené názory. Sú to vlastnosti ojedinelé, hodné mladých nositeľov Ceny Oskára Čepana a jej trvalého kultivovania.

– Peter Zajac, júl 2014

Nový tím a budúcnosť

Spolu s predstaviteľkami NCSU  riaditeľkou Bohdanou Hromádkovou a kultúrnou organizátorkou Zuzanou Palicovou, tvorí od marca 2014 nový realizačný tím výtvarník Tomáš Džadoň, kurátorka Barbora Šedivá, grafický dizajnér Boris Meluš a Ľubica Drangová, ktorá bude mať na starosti PR. K spolupráci prizvali kurátorov Novej Synagógy / Kunsthalle Žilina  Katarínu GatialovúFedora Blaščáka.

Zásadnou novinkou je vytvorenie odborného poradného orgánu Ceny. Ten bude konzultovať aktuálne otázky spojené s ďalšími ročníkmi (zloženie poroty, miesto konania výstavy finalistov) a otvorí odbornú diskusiu na témy týkajúce sa významu, hodnoty a ďalšieho smerovania celého projektu. Podľa nového realizačného tímu takáto diskusia v súčasnosti Cene Oskára Čepana a slovenskej výtvarnej scéne chýba. Cieľom 19. ročníka je tiež kurátorsky a architektonicky zjednotená výstava štyroch finalistov a atraktívny sprievodný program.

Spolu s ďalšími aktivitami by tieto zmeny mali smerovať nielen k výraznejšej propagácii samotnej Ceny, ale najmä k lepšej informovanosti domácej i zahraničnej verejnosti o aktuálnom dianí v oblasti súčasného výtvarného umenia. Cena a dianie okolo nej by mali prispieť ku kritickej reflexii a otvorenejšej komunikácii umeleckých konceptov a tém, ktoré dnes mladí autori v svojej tvorbe formulujú.


NA STIAHNUTIE

Tlačová správa COČ 2014 – Prihlás sa na Čepana!
Tlačová správa COČ 2014 – Majú na Čepana!
Tlačová správa COČ 2014 – Sprievodný program
Tlačová správa COČ 2014 – Výstava finalistov
COČ 2014 – Profily finalistov

Kontakt

Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia – nezisková kultúrna organizácia, ktorá sa venuje podpore súčasného vizuálneho umenia, stimuluje proces jeho tvorby a jej prezentácie. Robí tak prostredníctvom výstavných, grantových, vzdelávacích a dokumentačných aktivít, organizuje Cenu Oskára Čepana, festival vizuálneho umenia BLAF, každoročné aukcie súčasného slovenského umenia s podporou Sotheby’s, výstavy v OPEN Gallery, grantové výzvy, programy v oblasti vzdelávacej pedagogiky a i. Ako nezisková organizácia tak prispieva k posilňovaniu kultúrneho sektora na Slovensku, sídli v Bratislave.

 

ĎAKUJEME ZA PODPORU NAŠIM PARTNEROM
The Foundation for a Civil Society
Trust for Mutual Understanding
Slovenská národná galéria
Nová Synagóga / Kunsthalle
Truc sphérique
A4 – priestor súčasnej kultúry
Artyčok.tv
Ministerstvo kultúry SR
J&T Banka
Zuzana Vašková, advokátka

Divadlo SkRAT
Poľský inštitút v Bratislave
Shiz
Inspire Magazine
PROFIL súčasného výtvarného umenia
Rádio Devín
Rádio_FM
hentak.sk
TA3
Flash Art – Czech & Slovak Edition
A2